Kuigi meil Nobelis oli juba ennegi üsna palju täiendavaid puhkepäevi, siis otsustasime kasutusele võtta ka vabapuhkuse. Olime juhtkonnas seda meelt, et töötajatena ning ettevõttena oleme selleks sammuks valmis.
Kui arutasime plaani juhtkonnas, siis olime kõik sellest väga positiivselt haaratud. Käisin meie inimestele välja mõtte, et võtta lisahüvena kasutusele vabapuhkus. Selgitasin, mida see laias laastus tähendab ning kuidas see toimiks. Tuli aga välja, et esimene kommunikatsioon oli liiga üldsõnaline ning võin tagasivaatavalt ka tõdeda, et segadust tekitav. Mind üllatas, et 45 inimesest oli vabapuhkuse poolt ainult seitse! Raputan siin endale tuhka pähe ning tunnistan ebaõnnestunud kommunikatsiooni. Selle tulemusena tekkisid meie inimestel järgnevad küsimused, aga ka hirmud:
- Ei lasta puhkusele ega ka minda puhkusele;
- Vabaduse kuritarvitamine, puhkuse kasutamine on ebaühtlane ning kolleegide töökoormus seetõttu kasvab;
- Uued kliendid jäävad tähelepanuta.
Ma ise usun vastutustundlikku vabadusse ning samuti usun meie inimestesse. Esmasest hirmust hoolimata olin jätkuvalt veendunud, et oleme vabapuhkuseks valmis. Oleme arutanud kolleegidega ettevõtte töökultuuri ja –keskkonna üle. Järeldasime, et see on toetav, teineteisega arvestav ja arendav, kuid lisaks vastutust ning vabadust võimaldav. Tõdesime ka, et Nobelis peame seda ilmselt juba iseenesest mõistetavaks. Laiemas pildis on see kahjuks veel pigem erand, mitte reegel. Kui mõni kolleeg kuuleb oma sõpradelt töömuresid, siis ta ei oska isegi kaasa rääkida, sest need mured ei ole talle tuttavad. Minul on personalijuhina seda toetav kuulda – järelikult oleme ettevõttena õigel teel.
Erinevad uuringud on näidanud, et inimesed ei julge vastutust võtta, sest neil on hirm läbikukkumise ees ning ebakindlus oma võimetes. Samuti kimbutab neid hirm kriitika või karistuse ees ning nad tunnevad, et ülemuse või ettevõtte toetus ja juhendamine on puudulikud. Lisaks võib see olla seotud ka töötaja isiklike hoiakutega, nagu madal enesehinnang või hirm ebaõnnestuda. Usun, et Nobelis oleme viinud need kartused miinimumini. Ettevõttes paneme suurt rõhku koostööle, tagasisidestamisele ning julgusele läbi eksimuste õppida. Tunnustame ja toetame väljakutsetele vastu marssimist, et isiklik erialane kasv ja areng oleksid võimalikult suured.
Kuna ma ise sellesse nii väga uskusin, siis tegin olulisi parendusi kommunikatsioonis. Saime kogu ettevõttega kokku ning sõelusime välja, mis on tegelikud ohukohad vabapuhkuse puhul (asendajad on ülekoormatud, teenuse osutamise kiirus kannatab jne). Päeva lõpuks saime kõikidele küsimustele juurde selged kokkulepped. Milles me siis kokku leppisime? Vaatame lähemalt:
- Aasta alguses paneme graafikusse kirja põhipuhkuse ning vabapuhkust saame planeerida ja kasutada alles siis, kui põhipuhkus on nii-öelda ära kulutatud;
- Enne vabapuhkuse kooskõlastamist me ühtegi piletit ei osta;
- Vabapuhkusel oleme ikkagi kättesaadavad, vastame 4-5 tunni jooksul ning ka vestluseks parema aja ütlemine sobib;
- Kui oleme pikemalt leviaugus, siis anname sellest teada;
- Tööhaldussüsteemis hoiame jooksvalt täpset ning selget ülevaadet, et vajadusel oleks ka asendajal asja- ja ajakohane info saadaval;
- Oma klientide ja tööalaste eesmärkide täitmise eest vastutab igaüks ise ja eesmärgid tuleb täis teha;
- Igaüks korraldab oma töö puhkuse ajaks niimoodi, et mitte keegi ei kannataks.
Vabapuhkus oli eelmisel aastal kasutusel pilootprojektina. Andsime osapooltele võimaluse seda katsetada. Esimese aasta kokkuvõte on üsna tagasihoidlik – vabapuhkust kasutati kokku vaid 19 päeva. Samas on inimesed ise andnud tagasisidet, et nad esimesel aastal pigem jälgisid “julgemate” pealt, kuidas see tegelikult praktikas välja näeb. Sellel aastal on vabapuhkajaid suure tõenäosusega rohkem. Inimesed on tõdenud, et kõik päriselt ka vastutavad ise nii oma eesmärkide kui ka klientide eest. Nad on ka mõistnud, et vabapuhkust ongi võimalik võtta individuaalse vastutustundliku vabadusena. Seega saame arvestatavaid kokkuvõtteid vabapuhkusest teha alles järgmisel või isegi ülejärgmisel aastal.
Kui ka Sina soovid töötada ettevõttes, kus hinnatakse isiklikku vabadust ning vastutust, siis jäta meile oma andmed ja me võtame Sinuga vabade positsioonide avanemisel ühendust!