Must reede – spekulantide põhjustatud kullakrahhist turundaja kullaauguks

Suur ostupüha, mis jääb tänupühade ja jõulude vahele, on jõudnud ka Eestisse. Must reede kinnitab kanda iga aastaga üha rohkem. Selle ameerika traditsiooni juured ulatuvad aastasse 1869, kui kaks kullaspekulanti, Gould & Fisk, suutsid turu krahhini viia. See aga viis tarbekaupade hinnad langusesse üle 50%.

Tänapäevaks on sellest muidugi saanud lihtsalt suur otslemispüha tarbijate jaoks ja turunduspüha kaupmeestele. Viimaste aastate jooksul on must reede jõudnud üha rohkematesse kauplustesse ning digitaalse maailma arenguga on võetud kasutusele ka termin küberesmaspäev. Nii ka Eestis.

Hooajalisust ei tasu alahinnata

Google jagab oma premium-partneritega statistikat ka riikide lõikes, ning sealt selgub, et Eesti enimkasvavad otsingud novembris on seotud tööriistadega ja kodu- ning kontoritarvetega (+478%), köögitarvetega (+233%), peotarvetega (+194%), sporditarvetega (+128%) ja reisimisega (+96%). Detsembris aga kasvab enim kaunistuste (+200%), rahakottide jm meenete (+138%), luksusreiside (+101%) ja postkaartide (+87%) otsingud. Seega ei tasu kindlasti alahinnata hooajalisuse tähtsust ja tark on olla otsingu vastete seas või paista silma reklaamides.

Pühade eelse ajaga võrreldes kasvavad ka reklaamidel tehtavad klikid: kodu ja aiakaupade segmendis 11%, rõivastel 6%, ilu- ja hügieenitoodetel lausa 17% ning arvutite ja tehnikasegmendis 15%.

Statistikat vaadates joonistub välja ka selge trend musta reede populaarsuse kasvust Eestis, võrreldes aastaid 2016 ja 2017 näeme, et üldine otsingute maht musta reede perioodil on kodutoodete segmendis kasvanud 29%, seejuures klikid reklaamidel 33%; rõivasegmendis 23% ja klikid 29%; ilu- ja hügieenitoodetel 7%, klikid tervelt 44%; ja arvutite ning tehnikasegmendis 7%, klikid 15%.

Mida see turundajale tähendab?Eelkõige on see hea võimalus kasvatada müüki tehes temaatilisi sooduspakkumisi. Kuna aga ka konkurents on tihe, ei piisa lihtsalt osavõtust – vaja on silma paista. Selleks võiks tubli turundaja ette võtta järgmist:

  • Tee vähemalt 1 superpakkumine, mis on klientidele eriti atraktiivne ja kommunikeeri seda suurelt
  • Loo salapära – ära avalda kohe kõike, alusta näiteks tiiserkampaaniaga
  • Saada välja kampaania e-mail ebatavalise ning klikkipüüdva pealkirjaga ja lisa kindlasti ka üleskutse
  • Kasuta ära sotsiaalmeedia kõiki võimalusi, näiteks lisa postitustele ka teemaviide #mustreede
  • Reklaami digikanalites, sest see on kõige kuluefektiivsem ning võimaldab täpselt tabada sihtgruppi ja pärast ka tulemusi analüüsida
Viimased postitused

Kliendid vajavad silma paistmiseks aina erilisemaid oskusi

„Niisama ilusat reklaami pole mõtet teha, toimib läbimõeldud turundus, mille aluseks on põhjalik analüüs ja pidev töötamine andmetega,“ ütleb Nobel Digitali partner Anni Kitsing.

SEO ise – miks on esmamulje tähtis ja kuidas saad seda ise mõjutada?

Kas teadsid, et inimesed annavad ettevõtte kohta hinnangu veel enne seda, kui nad selle äri veebilehte külastavad? Kuidas? Väga lihtne! Arvamus kujuneb juba siis, kui nad guugeldavad.

Kas sina juba kasutad uut Google Analytics 4?

Kes on sinu veebilehe külastajad? Kust nad tulevad? Mida nad sealt otsivad? Kui palju käib sinu veebis uusi inimesi? Need on vaid mõned küsimused, millele saad Google Analytics’iga vastuse. Mullu oktoobris jõudis kasutajateni uue generatsiooni tööriist Google Analytics 4 (GA4). Kui sa seda veel ei kasuta, siis tasub hakata.