Digiturundus kui investeering- kuidas investeeringud tasuma saada?

See on muutnud viisi, kuidas ettevõtted oma tooteid ja teenuseid turundavad, ja mis peamine, kuidas turunduse tulemusi mõõta. Õigem on ehk öelda, et digiturundus pakub selleks enneolematuid võimalusi. On veel üksjagu teed minna, et kõik ettevõtted selle potentsiaali mõistaksid ja seda kasutaksid.

Digiturundust saab ja tuleb mõõta

Hea digiturunduse alus on tulemuste mõõtmine, analüüsimine ja selle põhjal pidev turundustegevuste parandamine. Kõige tähtsam tööriist on Google Analytics, mis annab Sulle võimaluse mõõta liiklust kodulehel.

Tänapäeval ei ole enam mõeldav, et turundusega tegelev ettevõte ei mõõda …
… millistest keskkondadest tuleb tema jaoks kõige väärtuslikum liiklus;
… kui palju sooritatakse kodulehel soovitud tegevusi ehk täidetakse eesmärke;
… millistesse digiturunduse kanalitesse on kõige olulisem investeerida.

Digiturundajatel ei ole võimalik tulemusi ilustada: statistika näitab täpselt, kui edukas üks või teine reklaam oli ja Sinul, kui reklaami tellijal, on oluline seda jälgida.

Meil on võimalus seda kõike mõõta, seega ei ole mõeldav, et me ei uuri välja, milline turunduskanal loob meile suurimat investeeringu tasuvust. Digiturundajatel ei ole võimalik tulemusi ilustada: statistika näitab täpselt, kui edukas üks või teine reklaam oli, ja Sinul, kui reklaami tellijal, on oluline seda jälgida.

Hea digiturunduse tava on see, et jälgitakse tervet kasutaja teekonda–  alates reklaami nägemisest kuni kodulehel soovitud tegevuse sooritamiseni. Iga reklaami näitamine, iga klikk, iga võimalik mõõdik, mis näitab kasutaja tegevusi Sinu kodulehel, peab olema salvestatud. Ainult tänu sellele on võimalik Sinu reklaame, kodulehte ja selle kasutajamugavust parandada, et Sinu ärilised eesmärgid täituksid ja investeering digiturundusse oleks tasuv.

Enne kui mõõdad, sea eesmärgid

Turunduse mõõtmisel ei ole mõtet, kui Sa ei oska öelda, kas tulemus oli hea või halb. Selleks, et teha vahet, tuleb seada mõõdetavad eesmärgid. Digiturunduses on kõik mõõdetav ja seetõttu peab ka eesmärk olema numbriliselt sätestatud. Lisaks mõõdetavusele peab eesmärk olema võimalikult täpne ja saavutatav.

…mistõttu sobib turundustegevuse ülimaks mõõdikuks kõige paremini investeeringu tasuvus (ROI – Return on Investment). Lihtsustatuna ütleb see mõõdik, mitu eurot Sa iga turundusele kulutatud euro pealt tagasi teenid.

Mõõdikuid, mille järgi seada turundustegevuse eesmärke, võib olla palju. Küll aga olen seisukohal, et iga ettevõtja lõppeesmärk on rohkem müüa, mistõttu sobib turundustegevuse ülimaks mõõdikuks kõige paremini investeeringu tasuvus (ROI – Return on Investment). Lihtsustatuna ütleb see mõõdik, mitu eurot Sa iga turundusele kulutatud euro pealt tagasi teenid. Üldine hea digiturunduse vahekord on 5 : 1 ehk iga digiturundusse paigutatud euro kohta peaksid tagasi teenima viis eurot.

Loomulikult oleneb tegelik tasuvus väga mitmest asjaolust. Selleks, et seada realistlik eesmärk, tuleb analüüsida ettevõtte tegevusvaldkonda, toodet, potentsiaalset klientide hulka, kodulehte (selle kasutajamugavust, loogilisust) jne. Eesmärk peab olema realistlik, et liiga vara püssi põõsasse ei visataks. Kui alustad digiturundusega, ei maksa kohe oodata ulmelisi tulemusi. Digiturundus on pikaajaline töö, mis seisneb tulemuste analüüsis ja nende põhjal paranduste tegemises. Vaid nii on võimalik ajas kasvada ja pidevalt eesmärke suurendada.

Jälgi õigeid andmeid

Tuleb tihti ette, et keskendutakse valedele numbritele, ega looda isegi võimalusi selleks, et olla kursis õigete andmetega. Eriti tihti tuleb seda ette Facebooki reklaamide puhul. Kuigi Facebooki reklaamid ja nende analüütika võimaldavad väga täpselt mõõta, kui mitu eurot teenib tagasi üks Facebooki reklaamile kulutatud euro, kasutatakse seda võimalust ülimalt vähe.

Küll aga näen väga tihti reklaamijaid, kelle eesmärk on kodulehel rohkem müüa, kuid reklaamide edukust mõõdavad nad klikkide arvu ja klikihinnaga.

Peamised mõõdikud, mida Facebookis jälgitakse, on fännide ja meeldimiste arv, reach (kui mitme inimeseni Sinu reklaam jõudis), klikid reklaamil, kliki hind. Kui eesmärk ongi otseselt jälgitav mõne ülaltoodud parameetriga, on kõik korras. Küll aga näen väga tihti reklaamijaid, kelle eesmärk on kodulehel rohkem müüa, kuid reklaamide edukust mõõdavad nad klikkide arvu ja klikihinnaga.

Selleks et internetiturundus saaks Sinu ettevõtte jaoks olla investeering, mitte kulu, tuleb mõista digiturunduse pakutavaid võimalusi.

Pea meeles järgnevat:

  • sea mõõdetavad ja realistlikud eesmärgid;
  • koosta plaan ja strateegia, mille järgi toimetama hakkad;
  • jälgi ja analüüsi õigeid andmeid. Õiged andmed on need, mis kajastavad sinu eesmärkide täituvust. Samuti näitab õigete andmete jälgimine Sulle, kui palju või vähe Sinu reklaamid raha tagasi teenivad;
  • tee andmete analüüsi põhjal parandusi. Pane kahjumlikud reklaamid kinni ja suuna eelarve toimivatesse lahendustesse;
  • ole järjepidev– ära oota tulemusi kohe. Testi – mõõda – paranda.

Nüüd annan sõna sinule…

Kuidas on lood Sinu ettevõttes? Kas Sinu pingutused on saanud vääriliselt tasutud? Kui näed, et on ruumi paranemiseks, võta meiega ühendust ja kuulame Sind ära!

Viimased postitused

Kliendid vajavad silma paistmiseks aina erilisemaid oskusi

„Niisama ilusat reklaami pole mõtet teha, toimib läbimõeldud turundus, mille aluseks on põhjalik analüüs ja pidev töötamine andmetega,“ ütleb Nobel Digitali partner Anni Kitsing.

SEO ise – miks on esmamulje tähtis ja kuidas saad seda ise mõjutada?

Kas teadsid, et inimesed annavad ettevõtte kohta hinnangu veel enne seda, kui nad selle äri veebilehte külastavad? Kuidas? Väga lihtne! Arvamus kujuneb juba siis, kui nad guugeldavad.

Kas sina juba kasutad uut Google Analytics 4?

Kes on sinu veebilehe külastajad? Kust nad tulevad? Mida nad sealt otsivad? Kui palju käib sinu veebis uusi inimesi? Need on vaid mõned küsimused, millele saad Google Analytics’iga vastuse. Mullu oktoobris jõudis kasutajateni uue generatsiooni tööriist Google Analytics 4 (GA4). Kui sa seda veel ei kasuta, siis tasub hakata.